Oceňovanie občanov Necpál - II. blok

Oficiálna časť osláv 660. výročia pokračovala oceňovaním významných občanov v kategórii

VÝZNAMNÍ RODÁCI


Za osobný prínos a dosiahnuté úspechy v oblasti kultúry a umenia:


Alojz PETRÁŠ
Akademický maliar, významná osobnosť slovenského výtvarného umenia, svoju bohatú tvorbu prezentoval na viac ako troch desiatkach individuálnych výstav doma i v zahraničí, zúčastnil sa mnohých maliarskych a sochárskych sympózií, jeho diela sú zastúpené v galériách u nás i v zahraničí. Je autorom Sochy Dobrého pastiera umiestnenej pri kaplnke v Necpaloch.

Kliknutím na fotografie otvoríte ich väčšie náhľadyPavol PETRÁŠ
Rodák z Necpál, akademický maliar, grafik, monumentalista, so synom Pavlom žijúci v Liptovskom Mikuláši. Venuje sa grafike a hlavne krajinomaľbe prevažne s liptovskou tematikou. Od roku 1961 pravidelne vystavuje, jeho diela sú zastúpené v mnohých zbierkových inštitúciách, spolu so synom Pavlom má súkromnú galériu v Palúdzke.
Tibor TRN
Člen orchestra Štátnej filharmónie Košice, pôsobil ako pedagóg na konzervatóriu, dva roky bol členom symfonického orchestra v Španielsku, účinkuje aj v opere Štátneho divadla v Košiciach. Absolvoval veľa koncertov po takmer celej Európe, Ázii či Amerike. Spolupracoval so spevákmi ako Placido Domingo, Luciano Pavarotti, José Carreras.
František HULIAK
Rehoľným menom don Michele. Vyrastal v Necpaloch, v súčasnosti je kňazom žijúcim v Taliansku, kam odišiel v roku 1986. Stal sa členom rádu benediktínov a momentálne pôsobí v Subiacu. Povinnosti mu nedovolili sa tejto slávnosti zúčastniť, preto ocenenie preberala jeho mamička a sestra Mária.
Za vzornú reprezentáciu a športové úspechy:


Ladislav PETRÁŠ
rodák žijúci v Bratislave, legenda slovenského futbalu, úspešný reprezentant na zelených trávnikoch v drese Interu Bratislava, účastník Majstrovstiev sveta a Olympijských hier v Mexiku, neskôr asistent trénera slovenskej reprezentácie a tréner reprezentácie do 21 rokov. Pamätný list prevzala sestra - Anna Petrášová.
Viliam TRN
Ocenený za reprezentáciu v zápasení vo voľnom štýle a grécko-rímskych zápasoch, je nositeľ titulu majster Slovenska v kategórii do 67 kg vo voľnom štýle, šiesty na majstrovstvách Československa, úspešne odbehol 73 maratónov, absolvoval 10 ročníkov lyžiarskych bežeckých pretekov Biela stopa SNP a Jizerská "50"-tka.
Spolu má odbehnutých viac ako 80 000km (ako sám vraví, s občasnými nehodami).
JUDr. Ľubomír BUŠÍK, PhD.
Rodák z Necpál, ako mladší sa aktívne zapájal do súťaží v prednese a recitácii, získal Medailu P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Neskôr aktívny športovec, pôsobil ako brankár v Baníku Prievidza a istý čas aj v Slovane Bratislava.
V súčasnosti žije a pôsobí v Banskej Bystrici.
Za aktívnu kultúrnu, umeleckú a propagačnú činnosť


Ing. Mariana VAŇOVÁ a Mgr. Bohumil VAŇO
Za propagáciu regiónu v ľudovej umeleckej tvorivosti vo výrobe kraslíc, šírenie dobrého mena nielen na Slovensku, ale aj za hranicami republiky a zároveň za aktívnu činnosť vo vtedajšej organizácii Socialistického zväzu mládeže, niekoľkoročné vedenie kroniky a spoluúčasť na organizovaní mládežníckych podujatí v prospech obce.
SRDEČNE BLAHOŽELÁME!

Jednotlivé bloky oceňovaných občanov oddeľovala hudobná produkcia v podaní člena Štátnej filharmónie Košice - necpalského rodáka - Tibora Trna. Francúzsky hudobný skladateľ Camille Saint Saes (Kamili Sén Sáns) skomponoval cyklus skladieb, pod názvom Karneval zvierat. V podaní Tibora Trna zaznela skladba Slon. Na klavíri ho sprevádzala Eva Hajnovičová - Balagová.

Tibor Trn Tibor Trn
... pokračovanie oficiálnej časti - III.blok
© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist