História

História obce Objekty a budovy Osobnosti obce Publikácie

Prievidza leží uprostred Prievidzskej kotliny, ktorá je ohraničená na východe pohoriami Vtáčnik a Žiar, na severe výbežkom Malej Fatry, na západe Strážovskými vrchmi a na juhu pohorím Tribeč. Nadmorská výška stredu mesta je 280 metrov. Cez mesto preteká rieka Nitra, do ktorej sa zľava vlieva rieka Handlovka.

Podmienky na hospodársky rozvoj v historickom ponímaní vytvorili cechové organizácie, kde sa združovali rôzni remeselníci, napr. súkenníci, krajčíri, gombičkári, čižmári a mäsiari. Obyvatelia sa venovali aj poľnohospodárstvu, najmä pestovaniu obilnín, hrozna a šafránu. Darilo sa tiež ovocinárstvu a vhodné boli aj podmienky na ťažbu a spracovanie dreva.

Necpaly nad Nitrou – najstaršie dejiny

Najstaršie stopy osídlenia v chotári obce Necpaly nad Nitrou sa stráca v dejinách susednej Prievidze. Už v období pred Veľkou Moravou patrilo toto územie do prievidzskej občiny, čo bol typ skupinového chotárneho spoločenstva. Obyvatelia občiny spoločne hospodárili na veľkom území, venovali sa poľnohospodárstvu, pestovaniu plodín a chovu dobytka. Tunajšia pôda v nížinnej oblasti a s dostatkom vody v potoku poskytovali ideálne podmienky na usadenie sa človeka. Obec Necpaly nad Nitrou vznikla pravdepodobne v 13. storočí vyčlenením sa z prievidzskej občiny alebo počiatkom 14. storočia v čase kolonizácie hornej Nitry. V jej názve by sme mohli hľadať osobné meno zakladateľa.

Prvým známym majiteľom obce bol Moran. Ten získal územie Necpál po rozpade panstva niekdajšieho prievidzského hradu po roku 1321. Toto územie zrejme zabral napriek výhradám Prievidžanov, lebo s nimi viedol dlhoročné majetkové spory. Tie sa pokúsil vyriešiť až Moranov vnuk, syn Pavla Ján s predikátom „de Necpal“ v roku 1355. Požiadal kráľa Ľudovíta Veľkého o výmenu svojho majetku, lebo si ho nevedel udržať pre ustavičné nepríjemnosti, ktoré mu spôsobovali prievidzskí mešťania. Kráľ súhlasil a za Necpaly nad Nitrou mu vymenil svoj majetok v Lipníku. Necpaly sa tak dostali do vlastníctva uhorského kráľa a do právomoci bojnického panstva. Neskôr so zmenami vlastníctva hradu Bojnice sa menili aj majitelia obce. Záznam z roku 1355 je prvou písomnou zmienkou o obci Necpaly nad Nitrou.

viac...
© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist