ŠUFUT Necpaly 2017 - súťaž vo varení šúľancov

Prvá časť názvu nášho zábavného podujatia ŠUFUT tvorí skratka slova ŠÚľance - a to znamená, že všetci šúľaniachtiví súťažiaci idú do varenia tohto typického jedla nášho regiónu s chuťou, pohodou a hlavne zmyslom pre humor. Ten je totiž najdôležitješou podmienkou účasti, pretože chceme prítomných hlavne pobaviť, pohostiť a urobiť radosť nielen sebe, ale i všetkým, ktorí toto sobotné popoludnie strávia v Necpaloch s nami.

Kliknutím na fotografie zväčšíte náhľady

Všetky súťažné družstvá prišli na svoje stanovištia včas, aby si mohli pripraviť všetky kulisy, náradie, pomôcky i suroviny. Niektoré sa potrebovali ešte porozhliadnuť, "povzbudiť" či navzájom podporiť.

Po ukončení príprav nastal okamih začiatku súťaže, ktorý symbolicky odštartovali pani primátorka Prievidze Katarína Macháčková a pán starosta zo spriatelených Necpál, Peter Majko. Obaja privítali súťažné družstvá, ocenili myšlienku zábavy a spolupatričnosti a zaželali súťažiacim veľa úspechov a publiku dobrú zábavu.

Súťaž bola odštartovaná a do prípravy šúľancov sa s oduševnením pustilo 6 súťažných družstiev. Junase jarok, Divožienky, Necpalania z Turca, Kíreme dievčence a dvaja nováčikovia súťaže - ŽU-LA Čereňany a A JE TO! Všetkým sa podarilo zapáliť oheň pod kotlinami a o chvíľu plochu zaplavilo toľko dymu, že diváci sa museli presunúť mmimo vetra, ktorý hnal dym rovno medzi nich.

Každé družstvo malo vlastnú stratégiu - či už mali rozdelené úlohy kuričov a kuchárov alebo robili všetko spoločne... to už bolo na ich dohode, každopádne každý sa snažil ako najlepšie vedel. Nešlo tentokrát len o rýchlosť, ale aj o celkový dojem, zabavenie publika, kostýmy, a samozrejme, chuť, vzhľad, konzistenciu, kreativitu servisu, ale i prísad, ktorými šúľance ochutili.

Netrvalo dlho a družstvá začali prinášať svoje výrobky pred hodnotiacu komisiu, ktorá posudzovala mnohé kritériá a mala naozaj veľmi ťažkú a zodpovednú úlohu posúdiť, ktoré družstvo získa jednotlivé ocenenia.

Počas rozhodvania, zvažovania, ochutnávania, porovnávania komisie sa súťažné družstvá neúnavne pustili do prípravy ďalších porcií, kedy pripravili ochutnávku aj pre prítomných divákov. Táto sa obyčajne teší veľkej obľube, pretože hoc aj jednoduché, obyčajné jedlo, predsa sa v domácnostiach pripravuje málo. Alebo pod holým nebom lepšie chutí? Toľko na vysvetlenie veľkého záujmu divákov o pripravované dobroty na všakovaké sladko-slané spôsoby.

Po tom, ako sa snáď každý podieľal na ochutnávke či dokonca "zahlasoval" v diváckej súťaži, prišla chvíľa oceňovania súťažiacich. Celá myšlienka sobotného popolucnia je zábava a radosť z pekného podujatia. Každé družstvo si odnieslo medaily, diplomy za kreativitu, chuť, netradičné prísady, kostýmy, zábavu, kvalitu, servis, nápaditosť či rýchlosť. Takisto vecné ceny sú spomienkou pre každého účastníka na toto veselé podujatie. Ceny odovzdávala pani primátorka a družstvá úžasne prejavovali nefalšovanú radosť zo svojich i súperových ocenení. Nešetrili potleskom a povzbudiivými pokrikmi.

Najťaažšie rozhodovanie je vždy pri určení družstva, ktoré bude držiteľom putovnej varechy na ďalší rok. Veľmi dlhé zvažovanie komisie a posudzovanie všetkých detailov dospelo k rozhodnutiu, ktoré naozaj delilo družtvá len o vlások. Držiteľom Putovnej varechy na rok 2017 sa stalo družstvo Junase jarok, ktoré vlastne obhájilo vlaňajší titul. Srdečne blahoželáme a rovnako gratulujeme aj víťazom diváckej súťaže - družstvu Kíreme dievčence!

Záver prvej polovice súťažno-zábavného popoludnia patril veselým tónom Necpalanky, ktorá dotvorila náladu všetkých, ktorí nielen súťažili, ale prišli hlavne za zábavou a odreagovaním... Potom už prišiel čas na športovú časť dňa a pomaly sa začali schádzať futbalové tímy k stretnutiam v netradičnom futbale.
ĎAKUJEME priatelia za vašu návštevu, zmysel pre kolektívnu zábavu a tešíme sa na stretnutie na ďalších veselých podujatiach!

© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist