Fašiangový sprievod

Fašiangové veselenie spojené so sprievodom masiek po dedine bola kedysi samozrejmá súčasť kultúrneho života Necpál. Bohužiaľ táto krásna tradícia sa rokmi vytratila a len pamätníci spomínajú na parádne veselé sprievody dedinou.
Viac fotografií z fašiangov kedysi nájdete TUZnovuobnoveniu tejto krásnej a veselej tradície po takmer 40-tich rokoch predchádzala
takmer dvojtýždňová vlastnoručná príprava fašiangových masiek.Veľká generálka sa konala v predvečer sprievodu a napadla nás myšlienka, vyskúšať si "fašiangovanie na nečisto" :) v našich družobných Necpaloch pri Martine. Tam sa totiž konala fašiangová zábava, kde hrala Necpalanka a tak sme sa tesne pred polnocou vybrali tam. Našu cestu i návštevu v kultúrnom dome v Necpaloch na Turci si môžete pozrieť TUVyštartovaniu sprievodu fašiangových masiek predchádzala jedna spoločná fotografia a potom už - smer Kopaničky.
Ľudia vychádzali zo svojich dvorov, vítali nás, spievali, tancovali s nami a nešetrili ani dobrou pálenkou, klobáskou či slaninkou.

Kliknutím na fotografie zväčšíte ich náhľadyAž neuveriteľné prekvapenie nám pripravil pán Hamala, ktorý ako čičmiansky rodák
prišiel ku bránke v krásnej vyšívanej čičmianskej košeli. Tomu sa hovorí prejav spolupatričnosti!Cesta fašiangových masiek pokračovala ulicou Na záhumní, kde tiež nešetrili milým slovom,
radosťou a aj niečo na zahriatie či dobrý koláčik sa nám ušiel...Sprievod masiek ďalej pokračoval Veľkonecpalskou a Poľnou ulicou.
Zdolávali sme i zdanlivo neprekonateľné :)...
Niektorí obyvatelia - hlavne pamätníci starých fašiangových sprievodov
neutajili ani slzy dojatia a radosti z obnovenej tradície.Cesta sprievodu pokračovala Malonecpalskou ulicou a končila medzi panelákmi na sídlisku, ale to nás už stretla tma. Ďakujeme, priatelia, že sme vás mohli nielen potešiť, ale trochu aj pripomenúť staré ľudové tradície. Vďaka za váš úsmev, za to, že ste nám pripravili pohostenie, niečo na zahriatie i na cestu. Bolo nám spoločne s vami úžasne! Tešíme sa opäť o rok!

Ďakujeme, priatelia...
© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist