Záplavy v Necpaloch 2010

Prievidzské hody ako sme ich nečakali. Taká bola nedeľa 15. augusta 2010. Necpalania zvyčajne oslavujú hody dvoje - necpalské i tie prievidzské. Práve preto sa mnohí chystali na sv. omšu na Mariánsky vŕšok, mnohí z nich to však vzdali. Príčinou bolo veľmi nepriaznivé počasie, ktoré začalo búrkami a silným dažďom už v noci. Lialo takmer do desiatej a prišlo to, čo ani starí Prievidžania nepamätajú. Silné prívalové dažde rozvodnili Handlovku, Nitru i viacero miestnych potokov natoľko, že zalialo celé centrum Prievidze, Handlovej a okolitých dedín. Internetom kolujú hrôzostrašné fotografie škôd, ktoré rútiaca sa voda narobila.

A čo Necpaly? Zmáčané záhrady, stojaca voda vo dvoroch, prístreškoch, altánkoch, presaky v pivniciach, rozvodnený potok. V podstate nič strašné a nič porovnateľné so zábermi niektorých lokalít, stojacich veľkej vode v ceste. Mnohí si povedali - CHVALABOHU. Je to pravda, neprišli sme o domy, o majetok, o životy. Je však načase sa zamyslieť na čistotou potokov, kade si voda hľadá miesto, na znečistené šachty, ktoré nestačia zberať dažďovú vodu, na kanále, suché potoky... skrátka na všetko, čo by jej umožňovalo nekontrolovaný prietok.

Prinášame niekoľko fotografií z Necpál a Kútov, na ktorých vidieť, ako sa voda valila z Dúbravy rovno cez dvor na cestu Na záhumní, na rozvodnený potok, ktorý o niekoľko minút stúpol ešte o pol metra vyššie i jeho ústie do Nitry na Kútoch. Paradoxne radosť z povodní mali akurát divé kačky, ktoré využívali každú novú vodnú plochu na svoje pohodové čľapkanie.Kliknutím na fotografie zväčšíte náhľadyNa valiacu sa vodu prišiel pozrieť aj súčasný richtár... Veď napokon, voda sa valila aj k jeho domu...
Našťastie nestúpla nad obrubník a strácala sa dolu cestou.Rozvodnený potok pri Mäsiarstve u Borku a zmáčané steny "U Lacku".Kúty - cesta, polia a ústie potoka do Nitry.

© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist