Na oslavách 120. výročia založenia hasičského zboru v Necpaloch pri Martine 2010

Všetko to začalo v apríli. Starosta obce Necpaly pri Martine, Ing. Peter Majko sa ohlásil na návštevu kapelníkovi Necpalanky, Peťovi Petrášovi, ktorý netušiac, o čo ide, so stretnutím súhlasil.Kliknutím na fotografie zväčšíte náhľadyDelegácia martinských Necpalanov nás prišla pozvať do ich obce na oslavy 120. výročia založenia hasičského zboru a zároveň požiadali kapelníka, či by im naša kapela nezahrala okrem úvodnej časti a sprievode aj na zábave, ktorú plánujú po oficiálnej časti osláv. Keď sa všetko dohodlo, bolo potrebné zvolať organizačný výbor fanklubu spolu s úradujúcim richtárom, aby sme sa dohodli, v akom zložení 10. júla 2010 do Martina pôjdeme.
A tak sme posedeli, pivko popili, na našich bývalých hasičov pospomínali, i všelijaké príhody zo starých Necpál pripomenuli, nasmiali ba až narehotali, a k záveru takému dospeli, že by bolo najlepšie, tých našich pamätníkov osloviť a pozvať ich na výlet s nami.
Napokon sme sa zhodli na tom, že času je ešte dosť, dáme teda na rozmyslenie aj našim dôchodcom a speváckemu zboru Dúbrava, oslovíme našich spoluobčanov a zverejníme tento oznam aj na našej stránke. Čas bežal a bolo potrebné osadenstvo autobusu skompletizovať, menný zoznam urobiť a na návštevu sa pripraviť. Ako inak, opäť sme sa stretli 30. júna v Koze - vlastne dnes už "U BAGA".
To sme už s určitosťou vedeli, že výletu sa zúčastní posledný necpalský hasič - náčelník Jožko Antoni, fanklub Necpalanky, necpalský richtár a ďalší priatelia, spolu 23 ľudí. Nezostávalo nič iné, len sa na túto udalosť pripraviť. S Aničkou Chudou sme vyrobili transparent, Kristínka Ďurčová vyrobila Pozdravný list a pribalili sme aj niečo "ostrejšie" pre pána starostu, aby sme v hanbe nezostali.

Nadišiel 10. júl 2010 a my sme sa presne o 14.00 zhromaždili pred kultúrnym domom, symbolicky v ohnivých červených tričkách a s náčelníkom vo vyžehlenej rovnošate. Pekný slnečný deň dával tušiť vydarenej akcii. Po takmer hodinovej jazde sme dorazili do Necpál, kde nás srdečne privítal pán starosta i hasičskí funkcionári.
Necpalanka už bola pripravená na námestí a my sme voľné chvíle zostávajúce do začiatku ceremoniálu využili na prehliadku vodnej elektrárne, ktorá nás zďaleka neosviežila tak, ako miestna krčma.

Tesne pred začiatkom sme mali množnosť vidieť ukážky hasičských zásahov mladých
i tých "ostrieľanejších" hasičov.Presne o 17.00 sa Necpalmi začala rozliehať hymna v podaní Necpalanky "Čo ste hasiči, čo ste robili..."
a námestím pochodovali hasičské zbory z okolitých obcí. Po nástupe a podaní hlásenia nasledovali príhovory, zdravice a vyznamenávanie jednotlivcov i kolektívov.

K slovu sa dostal aj náš richtár Štefan Šovčík, ktorý za všetkých prievidzských Necpalanov pozdravil oslavy založenia hasičského zboru a starostovi, p. Ing. Petrovi Majkovi, odovzdal pozdravný list a malú pozornosť. Naša výprava na oplátku dostala tiež Pamätný list, ktorý zostane založený v kronike Necpál ako pamiatka na tento deň.

Po oficiálnej časti sa Necpalmi začala ozývať hudba do pochodu a všetky hasičské zbory sa v sprievode vydali dolu dedinou. Súčasťou sprievodu boli najrozmanitejšie požiarnicke autá, od historických až po tie najmodernejšie. Každé z nich samozrejme prezentovalo aj silu svojich sirén.

Po pár stovkách metrov sme dorazili až ku kultúrnemu domu, kde bolo pripravené všetko, čo na oslave má byť. Guláš, pivo, kofola, hudba, dobrá nálada. Práve túto o krátku chvíľu umocnila aj Necpalanka hneď prvým tanečným kolom. My sme sa najprv posilnili výborným gulášom a dobre nám padlo aj sladké čajové pečivo a zákusky od Majky Mokrej.

Ako to už na zábavách chodí, do tanca sme sa nenechali dlho ponúkať a hneď sme to na tanečnom betóne poriadne roztočili. Pridali sa najprv deti a potom sa osmelili mladí i starí. Príkladom išiel i pán starosta s manželkou a samozrejme, Necpalania ich nasledovali. Zábava bola taká dobrá, že sme zabudli aj na fotoaparáty a vám nezostáva nič iné, len nám veriť, že sme sa výborne zabávali až do neskorej noci.

Poďakovanie za tieto zážitky patrí predovšetkým pánovi starostovi a vynikajúcemu kolektívu obyvateľov obce Necpaly. Vďaka za pozvanie, za perfektnú atmosféru a pohostinnosť, všetkým želáme pevné zdravie a veľa pekných dní v tomto krásnom kúte nášho Slovenska!© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist