Mariana a Bohumil Vaňovci

Zdobeniu kraslíc sa venujú vo voľnom čase ako záľube od roku 1995. Začínali na základe návodov v časopisoch. Učili sa najskôr jednoduchšie techniky, ako je maľovanie a voskovanie. Neskôr Bohumil začal oblepovať škrupiny slamou, a Mariana ostrým nožom gravírovať rôzne ornamenty.


V súčasnosti kraslice ozdobujú špendlíkovou technikou voskovania, oblepujú slamou a vŕtajú do škrupín dierky, lístky, srdiečka a dokončujú voskom. Kraslice robia biele aj farebné, prípadne dotvoria zlatou farbou. Používajú slepačie, kačacie, husacie i pštrosie škrupiny.

Svoje umenie predvádzajú na ľudových remeselných jarmokoch po Slovensku alebo na rôznych výstavách, prezentáciách v televízii i v rozhovoroch v rozhlase. Publikovaných bolo viacero článkov v časopisoch a novinách. O svojej tvorbe si vedú kroniky, kde sa nachádzajú rôzne poďakovania za šírenie ľudových tradícií.

Kraslice majú úspech nielen na Slovensku, ale aj v USA, Afrike, Austrálii, Novom Zélande, Japonsku i v Európe. Veríme, že Vám pohľad na kraslice urobí radosť a manželom Vaňovým prajeme dobré zdravie, veľa trpezlivosti a tvorivých nápadov v ich jedinečnej tvorbe.

© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist