Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie

Cirkevná obec Necpaly nad Nitrou vždy patrila k farnosti v susednej Prievidzi. Tam veriaci navštevovali kostoly a bohoslužby. V túžbe miestnych obyvateľov po ochrane Božej rodičky nechal prievidzský farár Jozef Sartoris pri verejnej ceste do Necpál v kúte záhrady vymurovať Kaplnku Panny Márie Sedembolestnej, ktorú 2. júla 1815, na sviatok Navštívenia Panny Márie, za účasti veriaceho ľudu posvätil. Vybudovali ju staviteľ Juraj Siráni a tehliar Ján Surový.

Toľko sa uvádza v kniheNecpaly (ne)zabudnuté vydanej v roku 2015.
V tomto istom roku skupina dobrovoľníkov "malú kaplnku" zrekonštruovala, nakoľko bola už schátraná zubom času, poveternostnými podmienkami a zvetrávaním materiálu.
Rok 2015 bol pre Necpaly významným medzníkom, pretože sa konali veľké oslavy 660. výročia prvej písomnej zmienky o Necpaloch. A práve toto bol jeden z dôvodov obnovenia malej kaplnky, pretože táto nenápadná stavba si práve v tomto roku pripomenula presne 200 rokov od svojho prvého vysvätenia. Od Necpalanov sa jej dostalo naozaj toľko úcty, koľko jej právom prináleží. Okolie bolo odvodnené, zamedzilo sa vlhnutiu "odspodu", bola opravená omietka, objekt dostal nový náter a hlavne bola vymenená celá strieška.
Označenie rokom jej postavenia jej dalo akoby malý "rodný list" a každý, kto okolo nej pôjde si môže všimnúť jeden krásne zachovaný historický sakrálny objekt necpalských veriacich.
Pri príležitosti osláv výročia Necpál i výročia postavenia Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie sa konala 4. júla 2015 pobožnosť, kde súčasný dekan farnosti Vladimír Slovák vynovenú kaplnku požehnal. Na slávnosti sa zúčastnilo mnoho rodákov, ktorý ocenili rekonštrukciu kaplnky a snahu obyvateľov Necpál o zachovanie historických objektov.

© 2015 NECPALY | design by K STUDIO | stránka spustená 1. augusta 2008 | mapa stránok | Facebook Necpaly

TOPlist